Hlasování: Česká jména avatarů

preklad_ui

(Otakar Jícha) #1

IMHO u avatarů je nejlepším překladem konsenzus lidí na nejlepší volbě. Jako korektor si je tedy nedovolím “approve-nout” bez Vašeho hlasování :slight_smile:. U každého avatara vyberte podle Vašeho názoru nejlepší pojmenování. Tam kde bude více možností nechám otevřenou možnost hlasovat pro 2 avatary. Pokud Vás napadne jiné (lepší), tak jej v komentářích navrhněte. Nad každým hlasováním je vždy uvedeno anglické pojmenování avatara a vedle jsou jeho možné podoby. Závorka “(aktuální)” znamená, že tento překlad je v momentě psaní příspěvku zobrazujícím se překladem na české Khan Academy.

Toť vše a už hlasujte!

Amelia

• (aktuální) Amelia
  • Amelie
  • Amélie
  • jiné jméno: v komentářích navrhnu

0 hlasující

Johnny

• (aktuální) Johnny
  • Honza
  • Jenda
  • Jeník

0 hlasující

Leaf

• (aktuální) List
  • Lístek
  • Lupen

0 hlasující

Spunky Sam

• (aktuální) Odvážný Sam
  • Spunky Sam
  • Vzteklý Sam
  • Prchlivý Sam

0 hlasující

Marcimus

• (aktuální) Marcimus

0 hlasující

Mr. Pink

Pozn.: Slovem “Pink” se tady IMHO určitě nemíní “ružová”.

• (aktuální) Mr. Pink
  • Pan Píchavka
  • Pan Bodlinka

0 hlasující

Old Spice Man

Pozn.: Tipnu si, že vzorem je Old Spice antiperspirant akorát s nožičkama. Rozumný překlad mě nenapadá :frowning:.

• (aktuální) Old Spice Man

0 hlasující

Orange Juice Squid

• (aktuální) Pomerančová chobotnice
  • Oranžová chobotnice

0 hlasující

Purple Pi

• (aktuální) Purple Pi
  • Fialové Pí

0 hlasující

Pants

Pozn.: IMHO od slova “pant” nikoli “pants”.

• (aktuální) Kalhoty
  • Funil
  • Vzdychal

0 hlasující

Baby Winston

Pozn. “Winston” bych nepřekládal.

• (aktuální) Baby Winston
  • novorozenec Winston
  • děťátko Winston
  • malý Winston

0 hlasující

Oh noes, the Error Buddy

• (aktuální) Ó néé, error Buddy
  • Ó néé, error kámo
  • Ó néé, error brácho

0 hlasující

Hopper

(Druhy Hoppera: Jumping Hopper, Cool Hopper viz níže.)

• (aktuální) Hopper
  • Skokan
  • Hopík

0 hlasující

Jumping Hopper

• (aktuální) Skákající “Hopper”

0 hlasující

Cool Hopper

• (aktuální) Cool “Hopper”
  • Hustý “Hopper”
  • Úžasný “Hopper”
  • Skvělý “Hopper”

0 hlasující

Leafers

(Druhy Leaferse: Seed, Seedling, Sapling, Tree, Ultimate. Hlasování viz dále.)

• (aktuální) Lístek
  • Listnáč
  • Listotaurus

0 hlasující

πceratops

(Druhy πceratopse: Seed, Seedling, Sapling, Tree, Ultimate. Hlasování viz dále.)

• (aktuální) πnosaurus
  • πceratops
  • π-ceratops

0 hlasující

Duskpin

Pozn.: Doslova “dusk-pin” znamená “šero-rožec”.
(Druhy Duskpina: Seed, Seedling, Sapling, Tree, Ultimate. Hlasování viz dále.)

• (aktuální) Duskpin
  • Šerorožec

0 hlasující

Primosaur

(Druhy Primosaura: Seed, Seedling, Sapling, Tree, Ultimate. Hlasování viz dále.)

• (aktuální) Primosaur

0 hlasující

Starky

Pozn.: Doplova to asi znamená “drsoň”.
(Druhy Starkyho: Seed, Seedling, Sapling, Tree, Ultimate. Hlasování viz dále.)

• (aktuální) Starky
  • Drsoň

0 hlasující

Aqualine

(Druhy Aqualine: Seed, Seedling, Sapling, Tree, Ultimate. Hlasování viz dále.)

• (aktuální) Aqualine
  • Aquasaurus
  • Vodosaurus

0 hlasující

Následující názvy jsou pojmenování vývoje poddruhů dráčkových avatarů. Inspiraci si vzali z vývojových stádií rostlin, ale možná by byla lepší vývojová stádia živočichů...

Seed

• (aktuální) Semínko
  • Semeno
  • Zárodek

0 hlasující

Seedling

• (aktuální) Semenáček
  • Semenáč
  • Sazenice
  • Plod

0 hlasující

Sapling

• (aktuální) Odrostek
  • Mimino
  • Novorozenec

0 hlasující

Tree

• (aktuální) Strom
  • Mladík
  • Výrostek

0 hlasující

Ultimate

• (aktuální) Závěrečný
  • Konečné stádium
  • Dospělák
  • Vyspělák

0 hlasující

Překlad KA platformy přes Crowdin
(Eda) #2

Pan Old Spice
jenom Ó néé po vzoru Jů a Hele
Prvosourus (není to od prvočísel?)

(Otakar Jícha) #3

Nejsem nejmladší, ale co bylo v Jů a Hele už netuším :smile:.

S primosaurem dobrý postřeh. Prvosaurus se i mi líbí.

(Daniel Hollas) #4

Díky Oto, parádní nápad. Ještě bych k tomu přidal: pokud bychom měli třeba dva dobré návrhy u jednoho či dvou Avatarů, co kdybychom nechali hlasovat na FB? Je to blbý nápad? Nebo můžem udělat soutěž!!! :sunny: @Olga?

Dostanu se k tomu v sobotu, zatím jen pár rychlých poznámek:

• Old Spice se mi hrubě nelíbí, pojďme vymyslet něco českého. Co třeba “Pan přísný”?
  • podobně jméno Sam…co třeba “Kurážný Honza”?
  • Oh noes, the error buddy: ty překlady jsou podlě mě špatně s pohledu pádu, asi by to nemělo být error brácho, ale error brácha, když už…nebo třeba chybový kámoš jeho jméno by nemělo oslovovat uživatele.
    Dokud mě nenapadne něco lepšího, tak souhlasím s Edou a dal bych jen “Ó néé”.

(Otakar Jícha) #5

No, super. Tady se nám rýsuje další konsenzus, který je třeba uplatnit v rámci celého webu:

Překládat všechny názvy do češtiny? Počešťovat?

Pokud odpověď bude ANO, tak nemůže zůstat např. Johnny, ani Starky. Sam alias Samuel se u nás běžně používá, ale chápu, že to pořád zní cize. Vzorem nám může být překladatel Jan Kantůrek, který u Terryho Pratchetta překládá všechny divoké názvy postav, míst a věcí (a to je asi pořádná výzva) do češtiny a má s tím velký úspěch.

Edit: Vlastně jsem si uvědomil, že u cvičení jste toto pravidlo již stanovili…

(Olga Ryparová) #6

Soutěž, no spíše hlasování, že hledáme jméno pro avatara a vybrala bych třeba old spice aby nám čtenáři pomohli najít pro něj jméno.

(Daniel Hollas) #7

No já bych právě udělal to, že bych nedal hlasování, ale spíše “soutěž” o tom, kdo vymyslí nejlepší název.
Je pak otázka, zda by o nejlepším návrhu rozhodoval např. počet liků (to asi spíše ne) anebo my.

(Tomas) #8

Ahoj,

trochu jsem na to kouknul a rekl bych, ze u avataru nekdy neni tolik dulezite, aby byl preklad fakticky presny, protoze identicka slovni hricka nebo kulturni odkaz bud v cestine neexistuje nebo prelozen doslova zni umele, ne-li hur.

A tak s pomoci http://khanacademy.wikia.com/wiki/Khan_Academy_Wiki navrhuju nova jmena pro nektere avatary tezsi na prelozeni:

Oh noes, the Error Buddy - Chybovej brácha, Zmatlík, Chybák
Pants - Sípal
Purple Pi - (Fialový) Ludolf
Orange Juice Squid - Džusová Oliheň
Old Spice Man - Pan Monokl, Pan Deostick
Mr. Pink - Chomáček (na barve opravdu nezalezi)
Spunky Sam - Nebojácný Sam
Jumping Hopper - Létající Hopík (neco jako Letajici Cestmir :slight_smile: “skakajici” by zde nedavalo moc smysl)
Cool Hopper - Frajer Hopík
πceratops - Píceratops, Píratops, Pírožec (ceratops je neco jako “rohata tvar”)
Primosaur - Prvosaurus
Starky - Tvrďák
Sapling - Stromek

(Daniel Hollas) #9

Paráda, díky. Skoro všechny návrhy se mi dost líbí. Jen teda teď nevím, jak to rozřešit, protože ty hlasování nahoře jsou teď zastaralé. Možná bychom to hlasování resetovali, přepsali původní Otův post a dopsali tam všechny nápady tak, aby to bylo konzistentní s diskuzí podtím (tedy počeštěné názvy)

Nebo to nechat na osobní schůzku s @Ota?

(Barbora Šolcová) #10

Souhlasím s Tomášem, že faktický překlad není potřeba, spíš aby to pěkně znělo. Padla tu spousta super nápadů, přidávám mé nápady, které tu ještě nepadly :slight_smile:

Leaf – Lupínek
Spunky Sam – líbí se mi ta údernost jména a SS – Smělý Sam
Pants – Funík (tuším, že tak říkala v Harrym Ronovi Fleur Delacour :smile: )
Jumping Hopper – Neposedný Hopík, Hopsavý Hopík
Error Buddy – Popleta
Aqualine – Voděnka

(Otakar Jícha) #11

Tak aby to nebylo tak jednoduché… Avatar Hopper je pojmenovaný po Grace Hopper: https://www.biography.com/people/grace-hopper-21406809.

Vůbec jsme všichni přešli, zda počešťovat Winstona. Zde je zase problém, že je v programovacích úlohách, takže to možná ani počeštit nesmíme.

Kde se vzal Old Spice Man? Check this: https://www.youtube.com/watch?v=J8Bli13rO9A.

V dohledné době vytvořím nové hlasování o jménech avatarů. Pokud ještě někdo má nějaké nápady, tak je prosím dodejte.

(Tomas) #12

To ja bych rekl, ze se to naopak zjednodusilo :slight_smile:

Pokud si nechceme davat extra praci a hledat pro uz existujici avatary odpovidajici kulturne-historicke reference z ceskeho prostredi, resp. pro ceske uzivatele, muzeme je proste pojmenovat podle toho, jak vypadaji a hotovo.

Takze Hopper klidne muze byt Hopik (nebo i Cestmir, kdyz budeme chtit), Winstona muzeme nechat byt a treba Pan Monokl vypada i podle toho videa celkem vystizne.

Let’s keep it simple :slight_smile:

(Daniel Hollas) #13

A jak vlastně víš, že tam je tahle reference? Tohodle by si podle všimlo tak 0.1% uživatelů, ani mě to nenapadlo, a to jsem ji znal.

Jop, Winstona počeštit nemůžeme, neboť se objevuje v kódech programování, a ty nejsme schopni přeložit.

Old Spice Mana chápu, ale pořád mi není jasný ten monokl. To je jako jednom v tom jednom videu s monoklem? Nikde jinde jsem ten monokl nenašel. Každopádně tohle bych počeštil určitě, už tu pár nápadů na to bylo.

Tohle maličko mění původní význam. Tenhle panáček se objeví, když má člověk chybů v kódu. Takže to není popleta, ale někdo, kdo upozurňuje na chyby. Co třeba Chybák? Chybovej brácha od Tomáše je taky dobrý.

(Barbora Šolcová) #14

Error buddy - jestli je to oznamovač chyby v kódu, pak Popleta nepřipadá v úvahu, to jsem nevěděla :slight_smile: ještě mě tak napadl Chybový mužíček/mužík, Pan Chybička

(Daniel Hollas) #15

Jelikož už nezbývá mnoho času, tak jsem se to pokusil dle zdejší diskuse rozseknout. Můžete to pak ještě za běhu vyladit, ale popravdě to není tak kritické, neboť jméno toho avatara se objevuje jen, když si ho uživatel vybírá, jinak ne AFAIK.

Kdyžtak to můžete zkontrolovat zde, a kdybyste s něčím zásadně nesouhlasili, tak dejte vědět.