Překlad KA platformy přes Crowdin

preklad_ui

(Daniel Hollas) #1

Stručný návod k překladu KA UI rozhraní, bude postupně doplňován dle zkušeností. Připomínky a nápady jak dělat věci lépe vítány.

 1. Registrace na Crowdin
 2. Alespoň z počátku je vhodné překládat přes WYSIWYG editor. Pro přístup do některých částí KA je třeba se zaregistrovat a přihlásit (např. přes Google nebo FB). Toto se týká např. žákovských a učitelských profilů nebo nástrojů pro učitele.
 3. Přes WYSIWYG editor nepřekládej názvy nebo předmětů / videí / článků, to je práce překladatelů pro daný předmět. Je ale třeba přeložit vše okolo toho.
 4. Rozhodně není třeba překládat zpočátku úplně vše. Např. nemusíme vůbec překládat bio zaměstnanců KA atp.
 5. Část portálu byla přeložena v minulosti a nemusí být dobře. Je třeba přejít vše kritickým okem a případně opravit. Pokud nemáš status proofreadera a narazíš na string, který je špatně a už je schválen, tak to napiš sem na fóru.
 6. U některých termínů bude třeba dohodnout se na překladu. Pokud na něco takového narazíš, napiš to prosím do této tabulky a případně rovnou založ diskusní vlákno zde na fóru. (příspevek otaguj preklad_ui)

(Otakar Jícha) #2

WYSIWYG editor u překladu platformy KA už je pasé. Prakticky vše důležité je přeloženo a zbývající fráze jsou nepřeložené, protože mají nějaký problém - chybí pády, kontext atd.

Aktuální bod před dalším postupem je IMO tento: Sjednocení jmen a formalismů
Než začneme cokoli dělat, tak je potřeba se dohodnout na názvech a pravidlech. Některá už jsou v platnosti jako tykání uživateli. Jiná musíme stanovit. Před dalším postupem to ale musíme vše projít, abychom to zase vše zpětně nemuseli předělávat.

 1. Počešťování všech jmen i jiných termínů.
  Prakticky už je v platnosti nejen u cvičení, ale i u překladu webu. Jen si to musíme oficiálně odsouhlasit. (Až na výjimky jako Harry Potter, Hermiona :slight_smile:.)

 2. Stanovení názvů avatarů
  Už jsem na tom zapracoval v Hlasování: Česká jména avatarů.

 3. Stanovení názvů a termínů u odznaků.
  Někde je označují jako batch jinde patch. Budeme to rozlišovat? Zní Vám dobře Odznak meteoritu? A tak dále…

 4. Stanovení názvů částí webu.
  Budeme se chtít držet doslovného překladu hierarchie: exercise :arrow_right: mastery challenge, tj. cvičení :arrow_right: mistrovská výzva. Nebo to spíše přizpůsobíme naší škole ve smyslu cvičení :arrow_right: závěrečný test. Jak přeložíme dashboard, coach, focus,? Toto bychom měli nejprve určitě dotáhnout do konce, ad. ta tabulka.

Musíme nejprve tedy projít celý obsah překladu, zmapovat ho, zjistit další problémy, najít společnou shodu. A pak teprve pokračovat samotnými korekcemi webu.


(Daniel Hollas) #3

Moc díky Oto, že ses do toho pustil, naprostý souhlas.

Jelikož je toho docela hodně, navrhoval bych se sejít někdy během příštího týdne. Já mám čas pondělí večer, úterý od rána až 17:00, kdy mám schůzku s @Eda (možná bychom to mohli spojit). Středa - pátek můžu kdykoli.

@Tomas1 by se mohl připojit do diskuze přes Skype, pokud bude mít čas. Dejte prosím vědět, jak to vidíte.


(Otakar Jícha) #4

Úterý by vyhovovalo. A někde jsem od Edy četl i něco o kávě a dobrý kafe já tůůze můžu :smile:

Nicméně to bude záležet na tom, kam se s tím o víkendu dostanu (chytil jsem nějakou rýmičku). Ne, že bych se nerad scházel, ale pokud to prvně sám neprojdu a nezamyslím se nad tím, tak to pro nás všechny bude neefektivně využitý čas. V pondělí večer dám tedy vědět.