Překlad názvů Early Math a Arithmetics


(Martina Rubešová) #1

Ahojte, vrhli jsme se s @Daniel_Randula na překlad popisků. Ráda bych tu s Vámi, hlavně @danekhollas @Marketa @Petra, ale i s ostatními, co na to mají názor, probrala některé stěžejní překlady. Začněme s názvy těch bloků:

Early Math - Matematika pro nejmenší ?
Aritmetics - Základní matematika ? (Nabízí se “aritmetika”, ale kdo z lajků ví, co patří do aritmetiky? Řekla bych, že ani děti, ani jejich rodiče ne)

Co myslíte?


(Markéta Matějíčková) #2

Za mě (jen můj názor, netlačím)

  • Matematika pro nejmenší
  • Aritmetika

(Eda) #3

já bych navrhoval
Aritmetics - Počty nebo Počítání


(Daniel Hollas) #4

My 2 cents…

Matematika pro nemenší mi přijde docela dlouhé, ale zatím nemám lepší nápad

Hm, jenže stejný argument můžeš použít taky např. pro Algebru atp… Základní matematika by taky moc nenaznačovala, co v ní je.

Já bych to nechal prostě jako Aritmetiku, když si to člověk rozkllikne, tak bude hned vědět. Navíc to bude v menu hned po early math, takže bude jasné, že to navazuje.

Poptám se ještě mamky…


(Martina Rubešová) #5

No já jsem i proti algebře… tahle slova jsem začala odlišovat až na výšce :slight_smile:


(Daniel Hollas) #6

No jo, ale to je právě tím, že jsi nestudovala na KA. :wink: :smile:

Já se obávám, že tahle cesta není udržitelná. Když dáš jiný název než Algebra, tak jak potom přeložíš hned první topic a tutorial Algebra Foundations -> Overview and history of algebra?


(Markéta Matějíčková) #7

Snažíme se to výstižně přeložit už 5 let. Prostě na to budou vždycky odlišné názory. Např. Ota po dlouhém bádání nastavil “elementární matematiku” a také se to nelíbilo všem. Když to změníme jakkoli jinak, zase to nebude optimální a čím víc se překlad bude vzdalovat (vymýšlet něco jiného pro algebru/aritmetiku) tím méně to bude při případném rozšiřování obsahu přesné.

Takže za mě tím hlavně netrávit příliš času.


(Petra Jirůtková) #8

Já tedy souhlasím s Markétkou.
Matematika pro nejmenší a Aritmetika.


(Martina Rubešová) #9

Okej, tak tedy Matematika pro nejmenší a Aritmetika :slight_smile: :owl:


(Daniel Hollas) #10

S tímhle si dovolím nesouhlasit. Takových věcí na rozhodnutí bude více (např. jak přeložit Teacher Dashboard, jak přeložit coach atp.), a určitě se vyplatí nad tím řádně zamyslet, bo po spuštění to už moc měnit nemůžeme pokud bychom nechtělí mást uživatele.

Pro tyto případy jsem založil Google sheet, kde bychom měli schraňovat fráze, na kterých je třeba se dohodnout. Týká se asi především samotného TP portálu. Pro termíny v matematice by možná bylo vhodné mít to separátně, ale to nechávám na Martině.


(Radovan Krejci) #11

Nejprve vás všechny zdravím, jelikož jsem zde poprvé. K samotné otázce. Myslím, že odpověď záleží na tom co od překladu očekáváme. Jaká jsou základní kritéria dobrého překladu? Například, jde nám více o dodržení zavedené terminologie v daném oboru? Nebo oželíme některé správné, i když možná neznámé, termíny proto, abychom text udělali přístupnější a pochopitelnější? Myslím, že tato volba se může lišit na různých úrovních látky. Takže nejprve asi potřebujeme docílit porozumění konceptům, i za cenu jisté volnosti či nepřesností. Od určité úrovně už je nutné držet se přesné terminologie daného oboru, jinak vznikne chaos.

“Early math”, ani “Matematika pro nejmenší” nejsou nijak standardní a důležité termíny. Jde hlavně o to, aby si běžný člověk dokázal představit o co jde. Takže OK. Aritmetika je přesně definovaný matematický obor, a i když většina nezná přesný obsah, každý asi tuší, že to je něco jiného než třeba geometrie. A přitom v geometrii se také “počítá”, proto není dobré zaměnit Aritmetiku za “počty”.