Překlad obrázků - souhrn problémů


(Adela_Stromajerova) #1

Ahoj,
dala jsem se do překladu obrázků a narazila jsem zatím na 3 typy problémů. Máte někdo nějaký nápad, jak postupovat?

Všechny příklady obrázků pocházejí z tohoto cvičení: https://www.khanacademy.org/translations/edit/cs/math/e/addition-and-subtraction-word-problems-within-100--level-4

Problém č. 1: https://ka-perseus-graphie.s3.amazonaws.com/9748b8eba65fb0b35f46230457662c403cddb02e.png

Pokud regraphujeme obrázek tzv. old graphie zde: http://graphie-to-png.kasandbox.org/, české znaky se ve fontu nevykreslují správně a vypadá to škaredě. Přijde mi to jako docela zásadní věc, snažila jsem se nějak dohledat, jak to v tom kódu na stránce upravit, ale nepodařilo se. Ale pokud už jsou cvičení přeložená do nějakých jiných jazyků, tak už se s tím určitě někdo setkal a neměl by být problém to nějak upravit, aby to bralo i jiné/české znaky. Nicméně já jsem zkoumala a nepodařilo se mi na to přijít.

Problém č. 2: https://ka-perseus-graphie.s3.amazonaws.com/ce3121e5a055a2393e47c3b1e81eb411ffb5b7b5.png

Obrázek obsahuje text v jiném fontu, který stránka na regraphovaní nechce brát, vypíše chybu. Řešením by bylo obrázek upravit v PC, ale musel by se vždy vyhledat nějaký font, který se blíží tomu původnímu.

Problém č. 3: https://ka-perseus-graphie.s3.amazonaws.com/994324248fbc79091a0672cae26dc87d01962545.png

Obrázek, kam se nevejde český text, ať už ho jakkoli zkrátím. Opět, dá se to nějak pořešit v souřadnicích zobrazování na té regraphovací stránce, ale to už je trochu vyšší dívčí, potřebovala bych vědět, s čím pracuju, a jak to funguje. Martina mi potvrdila, že se jedná o JavaScript, ale stále si s tím nějak nevím rady. Řešením by bylo buď opět obrázek stáhnout a upravit v PC, nebo kontaktovat někoho z KA, kdo ví, jak s tím kódem pracovat, a poradí mi, jak na to, protože s programováním bych problém mít neměla, tak bych se to mohla do budoucna naučit a pak se o to klidně vždycky starat já.

Díky moc za vaše rady! :slight_smile:


(Daniel Hollas) #2

Ahoj,

díky moc za report, vezmu to postupně:

na něco podobného jsme narazili v jiném kontextu, ony se ty znaky leckdy zobrazují blbě i na KA samotné. Ale že to blbne i v Graphie jsem nevěděl. Nahlásím to.

(tady si jen uložím odkazy: KA zendesk, Asana ticket)

Kouknu na to.

Koukal jsem na to a ještě na to kouknu. Ono by možná pomohlo lehké posunutí doprava, ale problém je, že jsou tam všechny ty souřadnice těch jednotlivých prvků dané natvrdo, takže by to bylo třeba provést na mnoha místech…


(Daniel Hollas) #3

Ten třetí problém jsem vyřešil pomocí kódu:

label([-0.6, 2.7], "\\text{Upíří}", "left"); 
label([-0.3, 2.0], "\\text{jeskyně}", "left");

label([-0.3, 6.1], "\\text{Jeskyně}", "left");
label([-0.1, 5.5], "\\text{čarodějnic}", "left");

@Adela_Stromajerova Je to takto v pohodě? Mrkni na to prosím a kdyžtak si to uprav jak potřebuješ.

Jsou tam ale také blbě ta písmenka. Zjevně tedy pak až KA problém vyřeší, tak budeme muset projít všechny takto vygenerované obrázky a udělat je znova, pokud chceme pěkné české písmenka.

@Martina_Rubesova je tedy otázka, zda tyhle graphie obrázky vůbec dělat…


(Martina Rubešová) #4

Myslíš tím nechat nepřeložené obrázky nebo celé cvičení schovat? Jinak @Adela_Stromajerova, prosím, dávej do tabulky k jednotlivým cvičení do komentářů, žes řešila nějaké problémky. Ať s k tomu můžeme snadno vrátit, například, když by s tím tedy v budoucnu něco KA udělala…


(Daniel Hollas) #5

No myslel jsem přeskočit ty obrázky. Ale asi je lepší to prostě udělat a pak to kdyžtak opravit, než se zdržovat než to KA opraví, což může být kdoví kdy.

Jinak druhý problém jsem vyřešil smazáním řádku 179, čímž se sice změnil font, ale to asi nevadí, on by stejně nefungoval pro české háčky a čárky. Akorát se mi tam teď z nějakého důvodu v náhledu zobrazují extra čáry v rozích té tabule, což nechápu, protože v tom sandboxu se to zobrazuje správně. Prozatím nechávám tak, kdyžtak na to prosím @Martina_Rubesova mrkni a případně si to někam poznamenej.


(Markéta Matějíčková) #6

Taky jsem se na problémy s obrázky dívala (ještě před Danem) a jelikož jsem na řešení nepřišla, kontrolovala jsem také, zda je mají přeložené ostatní jazyky.

U těch několika obrázků, co jsem rozklikla, jsou popisky v obrázcích přeloženy u cca 25% jazyků, zbytek nechávají ostatní jazykové verze v angličtině.

Za mě bych zvážila nechat obrázky typu netopýr a čarodejnice nepřeložené. Co ukazjí je jasné a popisek u netopýra v obrázku není pro pochopení cvičení zásadní. A překládala bych jen ty obrázky, kde to nutné je.


(Daniel Randula) #7

Další problém ve cvičení https://www.khanacademy.org/translations/edit/cs/math/e/length-word-problems. V sandboxu graphie to png to zvládnu přepsat

ale po uploadu do cvičení se nezobrazují některé popisky. Posuny souřadnic nic neřeší o1


(Daniel Hollas) #8

Hm, to je podivné. Abychom to nemuseli složitě řešit, nemohl bys prostě vynechat slovo “záhon”?


(Daniel Randula) #9

Jasně, zkoušel jsem vymazat celý řádek s labelem i nechat prázdný text v
tom labelu

Dne 14. ledna 2018 17:59 Daniel Hollas forum@khanovaskola.cz napsal(a):


(Daniel Hollas) #10

Super, takže už rozumím, kde se všechny tyto problémy berou. Ve skutečnosti souvisí s českými znaky ěščřžů, které se v matematickém prostředí renderujů blbě. Přesně tenhleten problém je také s barevnýmá písmenkama, jak je již popsáno zde na fóru.
Písmena s háčkem a čárkou v barevném textu se zobrazují špatně
Vykreslování českých písmen závisí na pořadí \text a \color

Shodou okolností jsem objevil, že na podobný problém narazili v Indii a KA připravuje fix pro indická písmenka. Napsal jsem, ať také přidají české znaky. Už mi dokonce odepsali a potvrdili, že to opraví. Možná to bude už tento či příští týden, pokud se neobjeví nějaký zádrhel. Jupííí!! :sunny:
Odkazy pro mě:
Asana ticket
PR na Githubu

EDIT: Tak už mají bugfix ready! Uvidíme, kdy se to dostane do hlavního kódu:
nový pull request na GitHubu


(Adela_Stromajerova) #11

Ohó, výborně! :slight_smile:


(Daniel Hollas) #12

Wohoo, the patch has landed! :sunny: :ks: Prosím, zkontrolujte, že je nyní vše v pořádku. Pokud ještě narazíte teď nebo v budoucnu na podobný problém, udělejte nové vlákno na fóru. (můžete např. odpovědět v propojeném tématu tlačítko “Sdílet”)

Co jsem se zběžně koukal, tak problémy zde popsané jsou vyřešeny. Jediný problém je s rendereováním písmene ů, kroužek nad u není správně vycentrován. Na to jsem udělal separátní bug report.


Vykreslování českých písmen závisí na pořadí \\text a \\color
(Daniel Hollas) #13

Hm, tak ještě změna, fix musel být stažen, neboť se rozbilo něco jiného. Čili ty chyby jsou tam nyní zpátky, než se to opraví. Prozatím si těchto chyb v renderování českách písmen prostě nevšímejte, mělo by to být definitivně opraveno v blízké době.

#sorryjako :slight_smile: