Překlad symbolu dělení, násobení a případná automatizace (nebo urychlení)


(Martina Rubešová) #1

Ahojte, nadhazuji tu téma, které jsme již řešili na včerejší novoroční schůzce. Je to překládání symbolů násobení a dělení, které máme v ČR jiné, než v USA.

  1. chtěli bychom to dělat nějak efektivněji, například pomocí nějakého skriptu. Především u korekcí cvičení, ve kterých jsou pouze příklady nebo jen málo slov by to mnohonásobně urychlilo korekce. Nejedná se zde jen o ty symboly, ale i o desetinné čárky a mezery oddělující tisíce, miliony, atd.

  2. Crowdin nás nenechá přepsat symbol násobení a dělení :smiley: To proto, že si hlídá počet “\div” a “\times” a když to přepíšeme na ty české symboly, tak nás to nenechá uložit.

Prosím o diskuzi, návrhy, ale i korektory o sledování @Daniel_Randula @David_Kozak @Adela_Stromajerova @Tonda_Jaluvka


(Otakar Jícha) #2

Jde to tam nabouchat skrze Upload Translations na Crowdin, viz předklad id=4133688 v learn.math.arithmetic.exercises.pot. V grafickém prostředí Crowdin se to tváří jako nepřeložené a vyhazuje to tam nějakou hlášku, ale myslím, že překlad tam uložený je. Chtělo by to ověřit, zda se to pak skutečně objeví na české KA.

Což znamená, že hromadné úpravy jsou možné. Operátory \div a \times jednoduše před Search and Replace. Formát čísla budeme muset ale řešit skryptem.


(Otakar Jícha) #3

Opravil jsem formátování čísel, děleno a krát pro celý soubor learn.math.arithmetic.exercises.pot (platí pro přeložené fráze).

Snad jsem při tom nic nerozbil :slight_smile:.


(Martina Rubešová) #4

Ahoj Oto :slight_smile: můžu ještě pro nás pomalejší? Kde najdu Upload Translations a kde je to Search and Replace?

Teď taky nerozumím, když kouknu na náhodná cvičení v Arithmetics tak tam jsou pořád i ta US znaménka dělení a násobení… viz např https://www.khanacademy.org/translations/edit/cs/math/e/multiplication_3
Jak se tedy zbavím i těch zbývajících? :wink:


(Otakar Jícha) #5

S tím si s dovolením a pro jistotu budu hrát jen já, ale pro vysvětlenou:

Z Crowdin je možné stáhnout klidně celý český překlad Khan Academy ve formátu XLIFF. Po úpravách to tam jde opět znovu nahrát a hromadně tak aktualizovat celý překlad. Můžeš tedy použít obyčejný textový editor, který má fukci, že v dokumentu najde například veškeré výskyty stringu “chleba” a nahradí je stringem “rohlík” (Find and Replace).

Jen pro vaši informaci celý překlad v XLIFF má okolo 700 MB a 11,5 milionu řádků. Jen ten learn.math.arithmetic.exercises.pot měl 250 tisíc řádků. Textový editor tolik dat nezvládá, takže to řeším programově parsováním celého souboru a hledáním frází přes regulární výrazy. Závěr: Jsem schopen tedy hromadně upravit mnoho věcí naráz od zápisu celých čísel až po sjednocení překladu anglických jmen atd.

Upravil jsem ten zápis jen pro soubor learn.math.arithmetic.exercises.pot. Tyto stringy jsou umístěné v jiném souboru.


(Daniel Hollas) #6

Ahoj,

upload a download souborů se dělá odsud:
https://crowdin.com/project/khanacademy/cs#

Ve kterém pot souboru daný string je lze určit například rozkliknutím Context v crowdin okně v TP, je to úplně na konci toho Contextu. Jak Ota píše, tebou uvedené stringy jsou v jiném souboru. Kdyžtak na to kouknem spolu ve středu.

@Ota na úpravu pot souborů pomocí regulárních výrazů má japonský advokát sadu Python skriptů. Kouknu na ně a kdyžtak pak pošlu návod. Jak to děláš ty? Podle mě to není úplně jednoduché naparsovat, pokud teda chceš daný string i přeložit, tj. pokud daný string nemá zatím vyplnění překlad v msgid.

Každopádně díky moc. :slight_smile:


(Otakar Jícha) #7

Z toho důvodu nepoužívám PO file, ale XLIFF file. Obsahuje o dost více informací a mohu s ním klidně měnit i approvals.

Každopádně myslím, že na překlady je to zbytečné. To je lepší dělat na tom Translation portálu KA.


(Martina Rubešová) #8

Oki už tomu rozumím, dík :)) No a jak to máš v plánu dál, @Ota ? Budeš takle nahrazovat i další stringy v dalších potech? Ptám se kvůli kompletování approvals v Arithetics, jestli to mám řešit já (nahrazovat růčo :P) nebo to mám nechat a apak se to vyřeší plošně :wink:


(Daniel Hollas) #9

Ručně to určitě nedělej. Udělám to já nebo Ota plošně. Předpokládám, že všechny ty stringy jsou přeložené a jen je třeba je opravit a appruvnout?


(Martina Rubešová) #10

Já tam trochu vidím problém v tom, že ty stringy jsou evidentně v různých balíčcích. Tak jen abychom zvládli všechny správně identifikovat. Stringy jsou přeložené ale nejsou ještě všechny opravené korektory.

Tak a teď, co nás v současné chvíli trápí. @Ota přeměnil ten US znak pro dělení českou dvojtečkou a povedlo se mu to trochu násilně schválit. No a problém je v tom, že se to stalo i ve stringách, které jsou potřeba přepsat. A to my už v TP nedokážeme, jelikož nám tam píše tu chybu, že mu tam chybí ta dvě zpětná lomítka v přeloženém stringu. Co s tím? Buď to odrollovat nebo najít, jestli se nedá napsat dvojtečka (respektive české znaménko dělení) pomocí dvou zpětných lomítek…

Pozn. u krát není problém :wink:


(Daniel Hollas) #11

Jo, bude holt třeba vždy mrknout do toho kontextu. Ale zas tolik různých souborů by to být nemělo.

Tam kde je to třeba opravit, tak bych to opravil tj. vrátil zpět Otovu změnu. Pak to uděláme vše hromadně až budou všechny korektury hotové.


(Martina Rubešová) #12

Jasný… @Ota, mohl bys tedy prosím vrátit zpět to, kde si find and replacovat US znaménka dělení za dvojtečku? Dám pak vědět, až to budem chtít dát zpět.

@danekhollas nebude problém v tom, že různé soubory zasahují do různých bloků?


(Daniel Hollas) #13

Teď tomu asi nerozumím, proč po Otovi potřebuješ, aby to vrátil zpět? Myslel jsem, že potřebujete opravit jen některé stringy, u kterých si to můžete vrátit sami. Kolika stringů se to teda týká? A můžeš sem kdyžtak hodit odkaz na nějaký příklad, ať víme, o čem se bavíme?

Čemu říkáš blok? Např aritmetika? Ne, to by neměl být problém, nahrazení proběhne jen tam, kde už je to přeložené (myslím).


(Martina Rubešová) #14

No počkat, jak myslíš vrátit sami? Jakože to opravíme, vrátíme tam US znak a potom se to znovu hromadně přehraje (Ota to přehraje?) Jde taky asi hlavně o to, že se to tváří úplně nepřeloženě, když je tam ta chyba s tím chybějícím “div”. Tudíž nám to bude zkreslovat statistiky a blbě se bude provádět plošná finální kontrola. Snad se to propisuje do KA no… jak to můžu zkusit vlastně?

Chm to mi nepřijde jako přesvědčivý argument, máme spoustu cvičení, které nejsou zkontrolované a tenhle stav pořád bude, že? Překlady budou vždy o dost napřed před korekcemi… jak tak koukám tak v bloku arithmetics jsou stringy z prealgebra souboru…


(Otakar Jícha) #15

Ano. Pokud ta upravené verze nepůjde uložit, tak toto je jediná funkční varianta.

Byl jsem si vědom, že to tak u některých stringů bude, ale těžko říci u kolika. Totiž ne všechny ty stringy, které mají \\div vyhazují to varování. Některé lze v pohodě opravit na :.

Schválně jsem to zatím udělal jen u jednoho souboru, abychom to mohli vyhodnotit.


(Otakar Jícha) #16

Orientačně tak, že si to ověříš na nějakém stringu. Např.:

8 : 9 i 9 : 8 jsou jedny z těch stringů, které vyhazují varování ohledně \\div.


(David Kozák) #17

Ahoj, myslíš \colon ?


(Martina Rubešová) #18

Jojo to je ono… ale koukam, ze to problem neresi, on si evidentne hlida ty “div” vyskyty…


(David Kozák) #19

To ano, v některých strings si to div hlídá, jinde ne.
Je to ale lepší než textová dvojtečka.


(Daniel Hollas) #20

Tento náš problém jsem nahlásil, prosím prozatím tam nechávejte \div. Navrhnul jsem jim, aby umožnili zaměnit \div za \colon, podobně jako teď umožňují nahradit \times pomocí \cdot.

Až to fixnou, tak to v crowdinu hromadně nahradíme.