Začátek lokalizace Khan Academy SK

Ahoj všem,

ještě jednou všechny vítám zde na foru a zakládám nové téma pro řešení všech technických i netechnických záležitostí ohledně slovenské lokalizace. :tada:

Prvních pár organizačních a obsahových záležitostí:

1/ Přístupy
Budeme potřebovat napsat do US, aby zprovoznili všechny technické záležitosti pro slovenskou lokalizaci. Přístupy budeme/budete potřebovat do:

 • crowdinu (prostředí pro překlady cvičení, článků, popisků apod.),
 • amary (prostředí pro titulkování videí),
 • translation portalu (prostředí, kde jsou vidět kurzy a pokrok v překladech jednotlivých výukových prvků a popisků),
 • course editoru (prostředí, ve kterém daný kurz budeme moci zveřejnit, popř. vytvořit tam nově strukturovaný kurz z obsahu, který je na KA).

Ke crowdinu, amaře, TP navrhujeme, abyste měli přístup všichni - samozřejmě v závislosti na tom, co jsou čí preference (jestli někdo už teď ví, že bude chtít např. pouze titulkovat videa, tak klidně dejte vědět, že přístup do crowdinu nechcete). :slight_smile:
Do course editoru by bylo dobré, aby měl přístup jeden z vás.
Pro přidělení přístupů nám prosím napište mailové adresy, kterými se chcete přihlašovat.

2/ Videa od Roba Barcíka
Na minulém setkání jsme zmiňovali, že na https://b-akademia.usefedora.com je natočeno nemalé množství videí ala Khan, některá jsou více inspirována konkrétním videem z KA, některá méně.
Roba jsme zkontaktovali a nabídl, že s námi, resp. vámi rád bude spolupracovat. Videa rád poskytne pro slovenskou verzi Khan Academy. Zároveň nabídl, že by rád podílel na tvorbě dalších videí, příp. úpravě stávajících videí. Roba určitě můžeme poprosit o seznam všech jeho videí, je teď ale na vás, zda byste jeho videa chtěli využít a zda byste chtěli s ním spolupracovat.

3/ Slovenské titulky
Zde je seznam již existujících slovensky otitulkovaných videí na Khan Academy. Titulky ale budou pravděpodobně různé kvality. :slight_smile:

4/ Kurzy
Pokud ještě není rozhodnuto, pojďme zahájit debatu o tom, do jakých kurzů se pustíme. :tada:

@rchalupka @PeterR @Maria_Mydliarova @DarinaP
Pro jistotu všechny taguju osobně, ale doporučuji nastavit v nastavení, aby vám chodilo mailem, pokud vás někdo otaguje v příspěvku (Nastavení -> E-maily). Nebo také můžete rovnou nastavit sledování příspěvků v této kategorii (Nastavení -> Upozornění - Kategorie -> do Hlídané napište kategorii Organizace SK lokalizace KA). Pokud v této kategorii přibyde nový příspěvek, měla by vám přijít automaticky mailová notifikace.

4 Likes

Ahoj Petra aj všetci, som rád, že ste sa do toho pustili.

 1. Emaily - tu je dokument, kde zapisujme emaily na prihlasenie
  https://docs.google.com/spreadsheets/d/1P1WvmOkOKw6t2pFFggt2k1GDH2ATy6PgtxZ65FpBX4k/edit?usp=sharing
 2. Course editor - dohodneme sa, môžem byť aj ja
 3. Robo - za mňa áno. Budem rád, za každú pomoc.
 4. Kurzy - chceli by sme začať s matikou pre Rada. Ešte predtým by sme mali zistit, co ma Robo hotove, aby sme nieco nerobili dva krat.
2 Likes

Ahoj Peter, prosím, znáš pana Martina Kríže?

Dnes se ke mně dostal oklikou (přes Danku Retovou, která kdysi Khan Academy na Slovensku zkoušela rozjet) a chce se ptát na licence KA, aby lépe “vedel odklepnúť podporu”.
Dík předem za info a pokud bys chtěl radši volat, tak mé číslo je
+420 602 242407

Ano, to je pan s ministerstva, ktory to vybavuje.

Ahojte,
situácia je taká, že máme sľúbené peniaze - 46tis eur. Musím rýchlo nájsť partnerskú organizáciu na slovensku, ktorá sa venuje vzdelávaniu a cez ktorú sa to prefinancuje, kedže nie sme samostatný. Úž mám pár tipov, robím na tom.

Ciel je natočiť 600 videi do Marca. Robo má už natočených asi 450 videí a vravel, že väčšina sa dá prepoužiť a zvyšok by zvládol aj sám, keby mal pomoc s prípravou materiálov. Videa treba prejsť, nájsť chyby, spraviť korekciu a prepojiť s Khan academy. Robi to uz 8 rokov a natacal aj pre Udemy.

Keďže nemáme toľko času, navrhujem, aby tento projekt Robo potiahol spolu s Adri+. Natočil by celú matematku a mohol by to byť pekný produkt. Je v tom dobrý a ide mu to celkom rýchlo. Popri tom by sme lokalizovali stránku do slovenčiny, založili vlastné oz, naučili sa sami robiť videá. Takže veľká časť peňazí jemu na prevzatie B-academy. Adri alebo nejakemu pomocnikovi na kontrolu obsahu, vytvaranie struktury, korekturu atd. Cast na administraciu. Cast na lokalizaciu stranky. Mne za koordinaciu (chcel som to robit zadarmo, ale uz som nad tym stravil vela vela casu na ukor mojej vlasnej prace). Dalsi balicek by ostal na videa pre ostatných ludi, nas všetkych. Čo myslíte?

Vo dverách som dostal aj povzbudenie, ze v buducnosti bude este sanca dalsie videa.

1 Like

Úžasné.

Slíbený kontakt Dana Retová, původně v P-Mat, nyní v Indicia. Už roky organizuje TEDx Bratislava.

Pak ještě (to asi nespěchá), ale mohu kdykoli předat správcovství spící stránky: https://www.facebook.com/khanacademy.sk Až na to budete mít někdo čas a energii, stačí napsat.

2 Likes

S panem Krížem jsem už mluvila.
Vysvětlila mu:

 • že obsah KA vzniká pod
  https://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/3.0/us/

 • že v ČR s touto licencí na projektu zastřešeném českým ministerstvem školství pracujeme.

 • že u videí je možný koncový screenshot s informací o sponzorovi/partnerovi a logem

 • že dohoda mezi Khan Academy US a slovenskou neziskovskou může být uzavřena velmi pravděpodobně již v příštím týdnu a že v KA USA o plánu spuštění slovenské lokalizace vědí

2 Likes

Super. Díky. Ešte stale hľadáme partnera. Povedal, ze ak to stihneme buduci tyzden (najlepsie zaciatkom), tak to prejde.

3 Likes
 • prvé školenie bude budúcu stredu 16.12. o 19:00
2 Likes

Našim partnerom na slovensku sa stáva oz V.I.A.C (ozviac.sk). Pomôžu nám s rozbehom projektu.

Marketa, s nimi by sme podpisali licenciu Khan Academy, ze nevynesieme Know How …

3 Likes

Perfektní. Khan Academy Convention právě skončila, takže se dohodnu s Petrou a jdeme jim psát, že to spěchá kvůli slíbenému grantu a do středy potřebujeme mít hotovo. Snad to vyjde.

A já se samozřejmě těším ve středu na viděnou :slight_smile:

1 Like

ještě sem přidávám (zatím)

Pokud bude potřeba, pomůžu ořezat ten obsáhlý soubor (TopicTree) na matematiku. Dej vědět.

Super. Veľká vďaka. My si to už vyfiltrujeme.

Dnes podávam žiadosť a budúci týždeň sa to má podpísať. Mali by sme už tú zmluvu s Khan mať :).

1 Like

E-mail s žádostí o Language Advocate Agreement pro V.I.A.C odeslán, díky časovému posunu ho budou mít v inboxu ráno a snad se tomu zavějnují obratem.

1 Like

Super. Díky. Verím, že to bude dostatočne rýchlo.

Žiadosť o dotáciu podaná.

1 Like

Ahoj Markét, to správcovstvo fcb môžem prevziať. Po novom roku by som ju začal oživovať. Díky.

1 Like

Nejsem si jistá, který Peter na Facebooku jsi :-).
Můžeš mi poslat třeba zprávu , hned poté správcovství nastavím

1 Like

A komunikovali ste s P-MAT? Vyzera, ze mali iniciativu na Khan Academy, ale nevidno vysledky. Malli by sme ich oslovit?

Toto som ja:
fcb

2 Likes

V P-matu se o to tehdy starala pravě Danka Retova, která je teď v Indicií (kde zase byl p. Kriz). Určitě se s Dankou spoj a vyzjisti, jak to teď v Pmatu je…

Ahoj Peťo, na FB jsi teď (dočasně) jako editor, až se vyřeší administrativa a úkoly příštího týdne, tak to dáme do úplného pořádku (jako správkyně je tam kromě mě taky nějaká Dančina kamoška - posílám jí dotaz, jak to s ní je)

2 Likes