Chtěl bych zkusit tvořit výuková videa. Jak na to?

Jak natáčet videa?

Pokud máte chuť vyzkoušet tvorbu výukových videí, tak cest je několik, každému bude vyhovovat něco jiného, nenechte se odradit a hledejte svou cestu.

Styl Mluvící hlava


Můžete se natáčet před tabulí, ale má to své nevýhody a omezení. Potřebujete kameru, stativ a střihací program. Postup je herecky náročný, mnoho rušivých vlivů v záběru. Výhoda je, že můžete názorně využít pomůcky.

Styl Píšící ruka


Můžete psát, ukazovat, posouvat malé objekty. Potřebujete mobil nebo tablet s dobrou kamerou a umístit jej cca 30 cm nad papír (třeba využít místo stativu vázu nebo konvičku :slight_smile:). Výsledek upravíte ve stříhacím programu, např. Movie Maker, který bývá součástí Windows. Ruka však může rušit. Výhoda je, že můžete začít hned teď.

Styl Salmana Khana


Nevýhody mluvících hlav a píšících rukou lze překonat. K vytvoření jednoduchého videa stačí využít vlastní počítač, kde místo tabule použijete kreslící program. Vaší činnost bude snímat program na nahrávání dění na obrazovce a slovní výklad bude nahrávat mikrofon. Výsledné video bude vypadat jako ukázka zde. Budete potřebovat počítač s grafickým tabletem nebo hodně výkonný tablet. Výhodou je minimum rušivých vlivů v záběru, mraky barev v paletě, snadné mazání i vkládání obrázků.

Zde je ukázka od Salmana Khana a jeho krátké návody jak na to:

Budete potřebovat

  • Počítač s OS Windows, Mac či Linux, popř. tablet PC.
  • Grafický tablet. Doporučujeme Wacom Bamboo nebo Wacom Intuous. Můžete zkusit psát myší, ale není to snadné ani efektivní. I na grafický tablet si člověk chvíli zvyká, ale výsledek je s myší nesrovnatelný.
  • Mikrofon - první videa si zkuste natáčet s jednoduchou soupravou sluchátek s mikrofonem, pokročilejší jsou mikrofony nebo tzv. herní headsety s USB připojením. Šum se pak můžete pokusit odstranit pomocí různých programů (bezplatné a velmi kvalitní je AudaCity). Samozřejmě, lepší je nahrávat čistší zvuk s kvalitním mikrofonem, ale vzhledem k tomu, že nejspíše budete nahrávat v běžné místnosti, tak kvalita bude omezená prostředím, šuměním počítače, ruchem z ulice.

Grafický tablet wacom Bamboo stejně jako mikrofon Vám rádi zdarma zapůjčíme. Napište nám!

Jaký program použít pro psaní?

Potřebujete vektorový kreslící program (Malování nestačí), který dokáže dobře přenášet tlak pera grafického tabletu. Doporučujeme bezplatný bitmapový grafický editor SmoothDraw (XP SP3/Vista SP1/Win7) či novější Sketchbook (Win/Mac).

Nastavte si stopu pera na hodnotu 3, zvolte barvu pozadí a pište. Pokud se vám výsledek nezdá, zpravidla je to nastavením grafického tabletu (nezapomeňte si stahnout a instalovat příslušný ovladač, např. pro Wacom). Uvedu to pro příklad grafického tabletu Wacom a systému Windows, ale jinde to bude podobné: Je třeba nastavit v ovladači grafického tabletu Firm na předposlední stupeň a Double click distance na Small. Dále otevřít ovládací panely ve Windows a zde v záložce Pero a dotyk nastavit dvojklik na minimální časovou prodlevu a maximální vzdálenost.

Jaký program použít pro nahrávání?

Active Presenter je program zdarma, který umožňuje nahrát obrazovku nebo její výsek, nahrát nebo vložit zvuk a několik základních prvků pro sestříhání videa. Program má spoustu dalších funkcí, které pro náš účel spíše překážejí. Video je nutné napřed uložit v počítači a pak teprve nahrát na youtube.

Camtasia Studio je profesionální placený software, který umožňuje nahrávání obrazovky nebo její části a zpracování od jednoduché editace ke vkládání mnoha efektů. Příjemné je automatické nahrání videa např. na YouTube. Plnou verzi programu můžete vyzkoušet po dobu 30 dní.

Pozor! V tomto okamžiku už máte vše, co potřebujete pro nahrávku prvního videa ve stylu Khan Academy :slight_smile:

Práce na tabletu

Tablety s operačními systémy Android a se stylusy mohou využít různé aplikace, uveďme zde poměrně levnou aplikaci Explain Everything, bohužel i poměrně výkonné stroje místy nezvládají a výsledek se exportuje hodiny. Existují i programy vyžadující root systému s obdobným výsledkem. Lépe jsou na tom iPady s aplikací Show me a Quick Time Player.

Je třeba upravovat videa? Pokud ano, jak?

Pokud zvládnete natočit video na jeden zátah a bez chyby, pak žádný takový software nebude třeba. Pro někoho je opravdu časově méně náročné video začít točit znovu než jej editovat. Toto je postup doporučovaný Salem Khanem. Avšak někomu naopak připadá osvobozující, že si přeřeknutí může vystřihnout, a lépe se pak soustředí na hlavní myšlenku. Složitější a delší videa se bez střihu neobejdou. Při problémech s šumy je výhodné nahrávat audio v programu Audacity, kde se šum dá dobře odstranit, a potom audio a video spojit v Active Presenteru nebo v Camtasii. Někteří autoři napřed nahrávají jen audio a pak podle něj video. Opět si každý musí najít svou cestu.

Praktické tipy k tvorbě

  • Podívejte se na videonávod Jak správně mluvit
  • V bodech si krátce napište, co chcete říct.
  • Na začátku budete muset nahrát video třeba několikrát před tím, než dosáhnete žádaného výsledku, nenechte se odradit.
  • Požádejte o zpětnou vazbu, nebojte se emocí v mluveném projevu, jsou žádoucí. Posluchač Vás neuvidí, musí je slyšet!
  • Chcete-li ve videu použít obrázek, připravte si ho předem.
  • Používejte pauzu (když se potřebujete napít, odkašlat a podobně).
  • Pro plynulé, soustředěné nahrávání je třeba zvládnout potřebné funkce softwaru.

Pokud si troufáte na složitější tvorbu jako jsou animace či hraná videa, tak vás v tom rádi podpoříme a rádi uslyšíme Vaše zkušenosti tady na fóru.

WEBINÁŘ

Webinář Metodického portálu RVP vedený @Alena_Vlachova a @Petra o tvorbě výukových videí je zde.

Natáčím v programu Camtasia a řeším nekvalitní zvuk při použití USB microfonu Samson. Našla jsem tento článek https://shawnhesketh.com/create-screencasts/, kde doporučují nahrávat audio v audacity a pak ho vložit. Má někdo zkušenosti? Jaktože to Salovi nešumí? Bere můj mikrofon větrák notebooku? ukázka mého videa

Hluk větráku v nootbooku bývá často problém. Tato aplikace ho umí vypnout nebo ztlumit:
http://www.almico.com/sfdownload.php

(tip neznámého uživatele, sám jsem netestoval. Zjevně člověk musí být opatrný, aby se mu neuvařil počítač :slight_smile: )

1 Like