Cvičení v chemii

Sklad všech nápadů na cvičení pro předmět Chemie.

Implementace některých bude snadná, něco bude složitější. Každopádně by bylo fajn implementovat nebo odněkud převzít nějakou pěknou periodickou tabulku prvků, která bude u všech cvičení k dispozici.
Jo a taky by se hodila nějaká pěkná kalkulačka. Alespoň některé z těch nápadů chci realizovat v rámci bakalářské práce.

  1. Jednoduché procvičování znaků prvků (oběma směry). 2 úrovně: základní prvky + celá tabulka.

  2. Doplňování prázdné periodické tabulky. Opět asi dvě úrovně. Jakékoli další cv. na tohle téma.

  3. Vyčíslování chemických rovnic. K tomu bude třeba asi sepsat i krátký textík.

  4. Procvičování základních příkladů na koncetrace a podobné věci. Asi rozdělit na více cvičení + udělat jedno souhrnné. By

  5. Na to navazují výpočty týkající se titrací.

  6. Základní výpočty pH.

  7. názvosloví anorganických sloučenin.

  8. trošku challenge: názvosloví organických sloučenin. Zkusím se podívat po nějakém pluginu v latexu, který by uměl vzorce…

1 Like

Nevím, nemají všichni (kteří tu chemii u nás budou procvičovat} tu tabulku u sebe? I já mam jenom na dosah asi 3 a to nejsem chemik.

Kalkulačku určitě dělat nebudu, tu má opravdu každý (nebo by si ji měl pořídit). A kdyby bylo nejhůř, každý operační systém má kalkulačku.

To by mělo být easy v tom co už editor umí. Jestli si některé z toho přesdstavuješ jako doplňování do textu/rovnice, tak to bych musel udělat, ale nemělo by to být složité.

Tohle jsme řešili, nevím jestli je to nejlepší způsob testování. Není lepší se ptát konkrétně, třeba „jaký prvek II.A skupiny má v klidu 12 elektronů?“ Samotné umístění v tabulce si člověk bude muset zapamatovat tak jako tak, ale odpovídá na praktickou otázku, ne na něco abstraktního.

Tohle je stejné, prostě tabulka zadání, výsledky. Jestli mluvíš o vykreslování tak ano, to bude u organiky problém, nic takového do MathJaxu není (ne všechny TeX rozšíření tam jdou propojit). Lze to obejít např. tím, že ty obrázky předgenerujeme automaticky třeba přes chemfig a pak to bude ve cvičení na Kš jako obrázek.

Já chemik jsem a tabulku před sebou nemám :smiley: (jo, je to ostuda, ale kdyz neco potrebuju, tak googlim).
Kromě toho když si chceš třeba procvičovat tabulku v metru na mobilu, tak ji taky nemusis mit. Popravdě řečeno mě docela láká se na té tvorbě tabulky přímo i programátorsky podílet…ale nevím, jaký by to byl pro tebe overhead. Me by to pomohlo kazdopadne, bo bych se neco naucil…

To co říkáš ty, už mi přijde jako další level. To vizuální zapamatování bude zvláště pro žáky základní školy podle mě mnohem jednodušší.

Dobrý chemický zdroj, včetně cvičení.
http://www.chemteam.info/ChemTeamIndex.html

Skvělá je také sekce:
Classic Papers from the History of Chemistry