Jak jsem začal tvořit videa

V článku o Khanově škole „Výuka doma, úkoly ve škole“, který vyšel na idnes.cz, byl citován Ondřej Šteffl, ředitel společnosti SCIO: „Ozval se mi český učitel, který začal dělat vlastní videa, přidat se mohou i další.“

Uvažoval jsem, zda se mám, či nemám k činu přiznat. Ale protože cesta k prvním videím byla velice zajímavá, tak se k autorství doznávám, a pokusím se podělit o své zážitky.

Během podzimu 2012 jsem narazil na videa Khan Academy. Líbila se mi, ale anglická verze byla pro mě, učícího první až třetí ročník, nepoužitelná. Na konci listopadu jsem se na stránky vrátil a při dalším hledávání našel českou Khanovu školu. Ta mě nadchla. Ihned jsem se spojil s paní Matějíčkovou a panem Jíchou, kteří mi ochotně podali základní informace a doporučili potřebné technické vybavení. Nějakou dobu trvalo, než jsem vše sehnal, a mohl se pustit do natáčení. Jak to tak bývá, po nadšení přichází tvrdá realita. Jenom vyladění nahrávacího systému nebylo vůbec jednoduché. Khanova škola a přátelé mi ochotně poradili a systém byl připraven tvořit technicky přijatelná videa. Ještě to není úplně dle mých představ, ale pro začátek, myslím, dostačující.

V tu chvíli však nastalo, řekl bych, skoro duchovní sebepoznání. Při prvních pokusech jsem zjistil, jak do mikrofonu funím, mlaskám, špatně vyslovuji sykavky, že často opakuji některá slova, atd…. To už se otočením knoflíku vyladit nedalo. Začal jsem videa stříhat, ale ukázalo se, logicky, že minutová videa je efektivnější znovu natočit, než složitě upravovat. A tak se z minutového videa stala půl až hodinová záležitost. Podařilo se mi natočit několik videí, která možná vypadají vytržená z kontextu vyučování, ale točilo se to, co bylo aktuálně v 1. a 3.ročníku zapotřebí.

S výsledky natáčení jsem seznámil žáky, rodiče, kolegyně, přátele a odborníky z Khanovy školy. Zpětná vazba byla vesměs kladná. Proto jsem se rozhodl videa zveřejnit na YouTube kanálu ZŠ Nemyčeves. Můj kanál naleznete na tomto odkazu.

Nechci přesně kopírovat originální videa Khanovy školy. Začal jsem dělat i ozvučené prezentace. Chtěl bych jít vlastní cestou. Držte mi palce. Budu vděčný za každou dobře míněnou radu a pomoc. Přidejte se!

Zdraví a děkuje

český učitel Miloš Novotný, působící na málotřídce ZŠ Nemyčeves, 3. března 2013

This topic was automatically closed 5 days after the last reply. New replies are no longer allowed.