Jak na cynismus a pesimismus? - projev Salmana Khana


(Markéta Matějíčková) #1

Tento text je volný překlad části projevu Sala Khana, ke kterému se osobně vracím, když na mě cynismus s pesimismem útočí.

Začněte každé ráno úsměvem – třeba i vynuceným – budete šťastnější. Zaměňte „musím“ za „mám to štěstí, že mohu“ ve svém slovníku. Smějte a usmívejte se ústy, očima, ušima, celým tělem na každou živou bytost, kterou uvidíte. Uvědomte si nebo si odůvodněte, že u vás je tráva zelenější. Tahle vaše víra se pak stane sebenaplňující věštbou.

Pokud zjistíte, že se hádáte s někým, koho respektujete a máte rádi, zkuste se vzdát svého ega ve prospěch společné identity, kterou máte s touto osobou. V žáru hádky udělejte opak toho, co vám pýcha napovídá. Dokážete-li se kontrolovat, přestaňte mluvit a svého oponenta nečekaně na minutu obejměte.

Dejte lidem pocítit, že vám na nich záleží. A tady je malé tajemství, nejlépe toho dosáhnete, pokud vám na nich bude doopravdy záležet.

Dejte lidem pocítit, že jim nasloucháte. Další malé tajemství – nejlépe toho dosáhnete, když jim budete naslouchat.

Když získáte nebo ztratíte materiální prostředky, uvědomte si, jak nicotné jsou. Jak málo znamenají oproti vašemu zdraví a vašim vztahům.

Nahlížejte na život v perspektivě Vesmíru

Když budete opravdu vystresovaní, podívejte se na noční oblohu a zvažte vzdálenost k nejbližší hvězdě, nebo věk vesmíru. Přemýšlejte o ostatních tvorech z dalších hvězdných soustav a galaxií, které se právě dívají s úžasem na nekonečnost vesmíru. V této sdílené zkušenosti najdete útěchu.

Jak optimalizovat priority

Představte si sami sebe za 50 let, bude vám přes sedmdesát a budete na konci své kariéry. Sedíte na pohovce a uvažujete nad svým životem. Úspěšná kariéra, zajištěná rodina, vzpomínáte na všechny bezva okamžiky s přáteli a rodinou. A pak začnete přemýšlet o věcech, které byste si přáli, abyste je udělali trochu jinak, nad tím, čeho litujete. Mohu hádat o co jde:

V roce 2062 si budete zpětně přát, abyste mohli vrátit čas a trávit více času se svými dětmi, častěji jim říkat, jak moc je máte rádi. Znovu obejmout své rodiče a říct jim, jak moc si jich vážíte před tím, než nadobro odešli. Více se smát, usmívat, tancovat a tvořit. Lépe využít vše čeho se vám dostalo pro posílení ostatních a zlepšení našeho světa. A když takto přemýšlíte, z ničeho nic, dostanete druhou šanci.

Jste tady, v roce 2012 jste mladí, zdraví a perspektivní a máte šanci se do všeho pustit znovu. Mít stejně úspěšnou kariéru a kvalitní, hluboké mezilidké vztahy. Ale teď můžete optimalizovat. Můžete se víc smát, tancovat a milovat. Vaši rodiče jsou tady a vy máte šanci s nimi být a říct jim vše, co jste si přáli. Můžete být tím zdrojem pozitivity, dobré nálady a pohody, kterým jste chtěli být.

A tak tu dnes stojím, hluboce poctěn a nadšen tím, co vy, absolventi MIT 2012 – mladí kouzelníci naší doby – můžete dokázat s vaší druhou šancí.


(system) #2

This topic was automatically closed 5 days after the last reply. New replies are no longer allowed.