Šifrování pomocí Hillovy šifry

Zdravím :smile: Nevím, jak to tu přesně funguje, ale mohl by mi někdo pomoci s příkladem na šifrování? Jsem už úplně zoufalá :-1: Jedná se o příklad na Hillovu šifru a také na Diffie – Hellmanovu šifru. Vyzná se tu v tom někdo? Byla bych mu více než vděčná!

Děkuji za všechny případné odpovědi a přeji všem krásný den z Portugalského Lisabonu :sunny:

Zkus napsat/naskenovat zadání. Nic nezaručuji, ale třeba … :smile:

PS: Předpokládám, že o videích na KŠ víš …

1 Like

Jé super, moc děkuji! Ano o těch vím, děkuju :smile:

1. HILOVA ŠIFRA

Vaším úkolem je šifrovat a dešifrovat text prostřednicvím zvoleného klíče a Hillovou šifrou.

Zadání úkolu:

Jako jediný nástroj používejte MS Excel, který bude obsahovat veškerý postup.

A. Příprava

Zvolte si svůj šiftovací klíč, kterým bude matice čísel 4x4.
Z šifrovacího klíče odvoďte dešifrovací klíč.
Zvolte si otevřený text, který bude obsahovat vaše jméno a vaše příjmení.
B. Šifrování

Zvolený otevřený text převeďte prostřednictvím zvolené kódové tabulky na posloupnst dekadických čísel.
Posloupnst dekadických čísel zašifrujte prostřednictvím šifrovacího klíče.
Šifrovaný text převeďte prostřednictví zvolené kódovací tabulky na posloupnost znaků.
C. Dešifrování

Posloupnost znaků převeďte prostřednictvím zvolené kódovací tabulky na posloupnost dekadických čísel.
Zašifrovanou posloupnopst dekadických čísel dešifrujte prostřednictvím dešifrovacího klíče.
Dešifrovanou zprávu převeďte prostřednictvím zvolené kódovací tabulky na text.

2. DIFFIE - HELLMANOVA ŠIFRA
Vaším úkolem je šifrovat a dešifrovat text prostřednicvím zvoleného klíče a Diffie – Hellmanovou šifrou.

Zadání úkolu:

Jako jediný nástroj používejte MS Excel, který bude obsahovat veškerý postup.

A. Příprava

Zvolte si vhodný soukromý klíč.
Ze soukromého klíče odvoďte veřejný klíč.
Zvolte si otevřený text, který bude obsahovat vaše jméno a vaše příjmení.
B. Šifrování

Zvolený otevřený text převeďte prostřednictvím zvolené kódové tabulky na posloupnst dekadických čísel.
Posloupnst dekadických čísel zašifrujte prostřednictvím veřejného klíče.
Šifrovaný text převeďte prostřednictví zvolené kódovací tabulky na posloupnost znaků.
C. Dešifrování

Posloupnost znaků převeďte prostřednictvím zvolené kódovací tabulky na posloupnost dekadických čísel.
Zašifrovanou posloupnopst dekadických čísel dešifrujte prostřednictvím soukromého klíče.
Dešifrovanou zprávu převeďte prostřednictvím zvolené kódovací tabulky na text.
HINT:

Pomocí Diffie Hellman algoritmu získáte “tajný klíč” a pak pokračujte El Gamalovým algoritmem

Tak jsem mrknul na první zadání. Přirozeně to nechci za tebe vyřešit, protože bys se nic nenaučila. Na Wikipedii je Hillova šifra moc hezky popsána i s přesným postupem tvého řešení. Je tam nějaký konkrétní krok, který ti není jasný?

Ahoj!
Nedříve bych se ti chtěla moc moc omluvit, že odepisuji až teď, ale byla jsem o víkendu bez internetu :frowning:
No já právě vůbec netuším, jak to dělat s tou čtyčkovou maticí. Umím to je s maticí 2x2, ale né s maticí 4x4. Můžu ti poslat na email to, co jsem sama udělala? :smile:
Děkuju a ještě jednou se moc omlouvám za pozdní odpověď :((

Tereza

Určitě to prosím pošli tady, veřejně; může to zajímat i někoho dalšího :no_mouth:

2 Likes

Pro Hillovu šifru potřebuješ z matematiky umět:

  1. Maticové násobení - konkrétně pro šifrovací matici A velikosti 4x4 (počet řádků x počet sloupců) a pro zprávu m velikosti 4x1 :
  2. Vypočítat inverzní matici například Gauss-Jordanovou eliminační metodou.
  3. Vědět, co je to modulární aritmetika pro patřičnou úpravu výsledku maticového násobení.
  4. Vědět, že pro zvolenou matici A existuje (dešifrovací) inverzní matice.
    Existenci mohu ověřit tak, že spočítám determinant matice A (musí být nenulový) nebo udělám Gauss-Jordanovu eliminaci (stejně ji budeš muset udělat) - pokud ji nebudu schopen provést tak, abych na levé straně dostal jednotkovou diagonální matici, tak inverzní matice neexistuje.