Tvorba videí na linuxu

Zde jen dávám jeden potenciálně užitečný příspěvek z starého fóra (autor neznámý).


"Zde bych chtěl sepsat pár poznámek k tvorbě videí na GNU/Linuxu - třeba se budou někomu hodit (já je v budoucnu využiji určitě :)). Poznámky platí pro Kubuntu (ale většina z nich má obecnou platnost):

 1. Kreslicí program MyPaint http://mypaint.intilinux.com/
  Výhody Hodně stop štětců (já používám ““Marker””). Okno programu je možné maximalizovat přes celou obrazovku a program ovládat pomocí klávesnice jednopísmenovými klávesovými zkratkami (výběr z historie barev, tloušťku pera a další).
  Nevýhody Chybí úzká lišta na výběr barev, která by byla někde u kraje a nezabírala místo na ploše (jsou tam čtvercová dokovací okna (). Toto se dá obejít např. pomocí historie barev, do které je však třeba si barvy, které budeme používat (5 barev - dostačuje), naklikat. Pak se mezi nimi lze přepínat pomocí klávesové zkratky - trochu to bere koncentrace, protože barvy se řadí podle způsobu používání a ne nějak napevno.

 2. Záznamový program: SimpleScreenRecorder http://www.maartenbaert.be/simplescreenrecorder/
  Umí nahrávat do různých formátů a kontejnerů. Lze definovat plochu, ze které zaznamenává. Spustit a zastavit je možné jej pomocí klávesové zkratky.
  Plochu mám konkrétně nastavenou takto: Pro MyPaint vodorovně naplno tedy levý bod 0 šířka 1280 bodů, svisle na horní bod 51 výšku 723 bodů. Pro prezentaci Impress vodorovně levý bod 107 šířka 1065 bodů, svisle naplno tedy horní bod 0 výšku 800 bodů.

 3. Mikrofon Samson C01U: Detekce v GNU/Linuxu bez problémů. Jen je potřeba nastavit mono režim jinak je zvuk pouze v jednom kanále.

 4. Tablet Wacom Badoo: Detekce opět bez problémů. Z prostorových důvodů jsem potřeboval plochu otočit o 180° (překážel vývod konektoru na tabletu). Tablet je možné konfigurovat přes CMD pomocí příkazu xsetwacom a konkrétně otočení se provede pomocí příkazu: xsetwacom --get ""Wacom Bamboo Connect Pen stylus"" rotate
  "

“Hluk větráku v nootbooku bývá často problém. Tato aplikace ho umí vypnout nebo ztlumit:
http://www.almico.com/sfdownload.php

Dík Dane, nebylo by dobré tato doporučení přidat na wiki?
https://wiki.khanovaskola.cz/doku.php?id=jaknatacet
?? Dík

Přidal jsem na wiki (sekce hardware a sowtware).
@Ota prosím zkontroluj, ty o tom víš asi nejvíc.